Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zmiana stawek podatku VAT na mięso i przetwory mięsne
W pierwszym tygodniu sierpnia został zatwierdzony przez polski rząd Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Jego ustalenia dotyczą między innymi rynku mięsnego. Otóż zakłada on wzrost stawki VAT na artykuły rolne nieprzetworzone w tym mięso surowe z poziomu 3 proc. do 5 proc. Taka podwyżka podyktowana jest procesem harmonizacji stawek podatku VAT w krajach Unii Europejskiej - informują analitycy BGŻ.

Będzie ona obowiązywała od 1 stycznia 2011 roku. Do tej pory niższa stawka podatku na poziomie 3% była wynikiem wynegocjowanego okresu przejściowego, który wygasa z końcem bieżącego roku, a dotychczas nie został przedłużony na kolejne lata przez Komisję Europejską. Większość krajów Unii Europejskiej ma wyższe stawki na nieprzetworzone mięso.

Trudno przewidzieć jak zmiana stawki wpłynie na ceny płacone przez konsumentów oraz ceny otrzymywane przez rolników, gdyż jednocześnie została zmniejszona stawka VAT na wyroby przetworzone, w tym wyroby mięsne, z poziomu 7% do 5%. Prawdopodobnie doprowadzi to w krótkim okresie do wzrostu marż zakładów w przypadku artykułów mięsnych, choć częściowo mogą być one przechwycone przez handel, natomiast w dłuższym okresie, na skutek dużej konkurencji na rynku, niewykluczone są nieznaczne spadki cen detalicznych.

Z kolei podwyżka VAT-u na wyroby nieprzetworzone dla rolników rozliczających się na zasadach ogólnych może nieznacznie obniżyć ceny uzyskiwane za sprzedaną produkcję. Obecnie nie są jeszcze podane informacje na temat stawki zwolnienia VAT dla rolników ryczałtowych, która obecnie wynosi 6%.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij