Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister rolnictwa: Jestem zadowolony z podpisania deklaracji dot. Wspólnej Polityki Rolnej
Kraje Grupy Wyszechradzkiej oraz Bułgaria i Rumunia podpisały we wtorek w Bratysławie deklarację współpracy w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013. Jestem zadowolony z podpisania tej deklaracji - poinformował PAP we wtorek minister rolnictwa Marek Sawicki.

W stolicy Słowacji, która przewodniczy obecnie Grupie Wyszehradzkiej, podpisana została deklaracja współpracy. W dokumencie tym ministrowie rolnictwa Słowacji, Polski, Węgier, Czech, Bułgarii i Rumunii opowiedzieli się za reformą unijnej polityki rolnej - tak, by była ona nowoczesna, prosta, sprawiedliwa, prorynkowa i zrównoważona.

Państwa uzgodniły, że trzeba ustanowić nowe, obiektywne kryteria wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Oznacza to odejście od dotychczasowych, historycznych kryteriów podziału pieniędzy pomiędzy kraje UE. Ministrowie rolnictwa opowiedzieli też za utrzymaniem modelu tzw. dwóch filarów, czyli dopłat bezpośrednich, a także finansowanie rozwoju wsi.

Według sygnatariuszy dokumentu, Wspólna Polityka Rolna musi być "nie tylko wspólną, lecz także wyłączną i jedyną polityką rolną w ramach UE, bez możliwości dalszego wsparcia filara I z budżetów krajowych".

Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej chcą, aby nadal stosować uproszczony system płatności tzw. SAPS, a także mieć możliwość tworzenia instrumentów na rzecz konkretnych problemów, regionów i sektorów. Widzą ponadto potrzebę "modernizacji istniejących instrumentów zarządzania rynkiem (np. interwencji).

Szefowie resortów rolnictwa, postulują dokonanie przeglądu i uproszczenie systemu tzw. wzajemnej zgodności (przestrzegania zasad ochrony środowiska), przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowego poziomu ochrony środowiska.

W Deklaracji znalazły się także zapisy mówiące o jednolitej kontroli produktów rolnych wprowadzanych na rynek UE oraz o konieczności wywieranie nacisku na jakość produktów żywnościowych pochodzących z importu.

W opinii ministrów, Unia powinna także wspierać innowacyjnych rozwiązań w zakresie finansowania, zapobiegania i zarządzania katastrofami, a także epidemiami chorób zwierząt i roślin.

"Sześć państw jednogłośnie orzekło, że Unię Europejską stać na nową, dynamiczną Wspólną Polityką Rolną. Czas na zerwanie z historycznymi tytułami do płatności, na sformułowanie takiej polityki, która nie będzie zakłócać konkurencji na jednolitym rynku europejskim. Będzie polityką sprawiedliwą, prostszą i mniej zbiurokratyzowaną" - skomentował PAP wtorkowe wydarzenie w Bratysławie Sawicki.

Minister zaznaczył, że "cała szóstka ministrów uznaje podpisanie tej deklaracji za sukces". Dodał, że dokument ma charakter otwarty, co oznacza, że mogą go poprzeć inne państwa członkowskie, także "stare" kraje unijne.

"Deklaracja daje szansę, że europejskie rolnictwo będzie konkurencyjne wobec rolnictwa światowego" - podkreślił Sawicki.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij