Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Badanie Eurobarometru na temat sportu i aktywności fizycznej
40% obywateli UE uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu, a 65% podejmuje jakąś formę aktywności fizycznej. 25% Europejczyków jednak prawie zupełnie nie zażywa ruchu, jak wynika ze specjalnego badania Eurobarometru na temat sportu i aktywności fizycznej, opublikowanego dziś przez Komisję Europejską.

Sport ma największe znaczenie dla mieszkańców Irlandii i krajów skandynawskich: 23% Irlandczyków uprawia sport co najmniej 5 razy w tygodniu, natomiast w Szwecji, Finlandii i Danii odnotowano najwyższy odsetek osób ćwiczących „regularnie” lub „z pewną regularnością” (przynajmniej raz w tygodniu). Na drugim końcu skali jedynie 3% Bułgarów, Greków i Włochów deklaruje regularne uprawianie sportu.

W UE mężczyźni uprawiają sport częściej niż kobiety i są również od nich bardziej aktywni fizycznie. Różnicę tę widać szczególnie wyraźnie w grupie wiekowej między 15 a 24 rokiem życia. Badanie wykazało również związek między statusem społeczno-ekonomicznym a aktywnością fizyczną. 64% osób, które przerwało naukę przed 15 rokiem życia, twierdzi, że nigdy nie uprawia sportu, natomiast w grupie osób, które uczyły się przynajmniej do 20 roku życia, odsetek ten spada do 24%.

Wyniki badania przedstawiła, podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli, Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. sportu i Michel Platini, prezydent UEFA, europejskiego organu zarządzającego piłką nożną.

„Optymizmem napawa mnie fakt, że tak wielu Europejczyków poważnie podchodzi do sportu i aktywności fizycznej. Musimy jednak robić więcej, żeby zachęcić do nich osoby nieaktywne”, powiedziała komisarz Vassiliou. „Sport wywiera dobroczynny wpływ zarówno na ciało, jak i ducha – już starożytni Grecy i Rzymianie mawiali: «W zdrowym ciele zdrowy duch». Ze sportu czerpiemy energię, dzięki czemu żyjemy bardziej aktywnie. W starzejących się społeczeństwach ważne jest, aby obywatele dłużej zachowali dobry stan zdrowia”.

„Dlatego też w tym roku zaproponuję inicjatywę mającą zachęcić Europejczyków do włączenia sportu i aktywności fizycznej do ich codziennego życia”.

Inicjatywa ta zostanie przedstawiona jako komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady, wraz z wnioskiem dotyczącym ustanowienia nowego programu Sport, wspierającego projekty i uzupełniającego działania polityczne w państwach członkowskich.

Inne fakty wynikające z badania

Z wywiadów przeprowadzonych pod koniec 2009 r. z niemal 27 000 obywateli w 27 państwach członkowskich wynika również, że:

    obywatele unijni mają różne preferencje, jeśli chodzi o miejsce podejmowania aktywności fizycznej: 83% Słoweńców woli ćwiczyć na świeżym powietrzu, a zaraz za nimi plasują się Finowie (76%) i Estończycy (67%). Aktywność fizyczną na świeżym powietrzu woli jedynie 27% Greków, 28% Maltańczyków i 29% Rumunów. centra sportowe są najbardziej popularne wśród Szwedów (31%) i Cypryjczyków (22%), natomiast we Francji i na Węgrzech ceni je tylko 2% respondentów. 61% respondentów w Niemczech i 57% w Austrii należy do klubów sportowych lub innych klubów związanych z aktywnością fizyczną, natomiast odsetek ten jest znacznie niższy na Węgrzech (8%) oraz w Grecji i na Litwie (12%). obywatele UE są najczęściej zdania, że władze lokalne dają im wystarczające możliwości podejmowania aktywności fizycznej. Mieszkańcy Finlandii i Luksemburga są w tym przypadku najbardziej zadowoleni (odpowiednio 76% i 75%), natomiast Polacy i Włosi (52%) uważają, że władze lokalne niewystarczająco zachęcają obywateli do aktywności fizycznej. wolontariat na rzecz sportu jest zjawiskiem najczęstszym w Szwecji i Finlandii (18%), podczas gdy tylko 2% Polaków, Greków i Portugalczyków podejmuje działania w tej dziedzinie. w całej Unii Europejskiej znacznie więcej obywateli podejmuje pewną formę aktywności fizycznej, jak np. spacer, taniec czy ogrodnictwo, niż angażuje się w zorganizowane zajęcia sportowe. Niepokojącym wynikiem z punktu widzenia zdrowa publicznego jest fakt, że 14% obywateli UE w ogóle nie jest aktywnych fizycznie, a 20% jedynie sporadycznie.

Traktat UE i sport

Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej daje UE ograniczone uprawnienia w zakresie wspierania i stymulowania rozwoju sportu w państwach unijnych. Nie ma on jednak na celu harmonizacji polityk państw członkowskich. UE uznaje również niezależność organów zarządzających sportem.

Wyniki Eurobarometru będą przedstawione dnia 19 kwietnia na Europejskim Forum Sportowym oraz podczas nieformalnego spotkania unijnych ministrów sportu w dniach 20-21 kwietnia w Madrycie.

Pełne wyniki badania Eurobarometru:

http://ec.europa.eu/sport/news/news910_en.htm

Więcej informacji:
http://ec.europa.eu/sport/index_en.htm


(Źródło: KE)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij