Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowy Raport FAO o emisji gazów przy produkcji rolniczej
Według nowego raportu FAO poświęconego emisji gazów cieplarnianych przez sektor rolno-spożywczy, branża mleczarska ma ok. 4% udział w całkowitej ilości ekwiwalentu CO2 wydzielanego wskutek działalności człowieka. Jeśli natomiast wykluczyć produkcję mięsa krów mlecznych i skupić się wyłącznie na produkcji, przetwórstwie i transporcie mleka i nabiału, odsetek ten spada do 2,7% i stanowi 2/3 ww. łącznego udziału. W 2007 roku wskutek działalności sektora mleczarskiego trafił do atmosfery ekwiwalent 1,97 mld ton dwutlenku węgla.

Ogólnoświatowa przeciętna ilość dwutlenku węgla, potrzebna do wyprodukowania 1 kg nabiału, oceniana jest na ekwiwalent 2,4 kg CO2. W zależności od regionu, i co za tym często idzie, systemu produkcji, wielkości te różnią się jednak znacząco. W Europie i Ameryce Płn. jest to mniej niż 1,5 kg, w Ameryce Środkowej i Południowej ponad 3 kg, a w Afryce Płd. ponad 7 kg – podczas hodowli pastwiskowej wydziela się bowiem znacznie więcej gazów cieplarnianych niż przy produkcji zamkniętej (średnio odpowiednio 2,72 wobec 1,78 kg ekwiwalentu dwutlenku węgla).

Na wielkość tę składa się emisja podczas wytwarzania i transportu środków produkcji (nawozów, pasz itp.), przy produkcji mleka i jego przetwórstwie, pakowaniu i transporcie do handlu detalicznego. Największy udział (ponad połowa) w łącznej emisji niekorzystnych gazów przy działalności mleczarskiej ma metan.

FAO zamierza w kolejnych raportach zbadać poziom emisji gazów cieplarnianych przy hodowli innych gatunków zwierząt i produkcji pozostałych typów mięsa. W raporcie z 2006 r., zatytułowanym "Długi cień produkcji zwierzęcej", FAO oceniało, że wskutek działalności tego sektora rolnego powstaje ok. 18% łącznej emisji gazów cieplarnianych Pełen raport ma zostać opublikowany w przyszłym roku.

Margines błędu obliczeniowego wynosi około 26%.

(Źródło: FAMMU/FAPA ; FAO, AMI)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij