Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Mity z social media dot. napojów, soków i wód
Portale internetowe, blogi i kanały social media dają nam możliwość wyrażania swoich opinii, które jednocześnie kreują postrzeganie danych zagadnień. Niestety prezentowane zdania są często subiektywne i nie bazują na badaniach naukowych ani na stanowiskach uznanych naukowych instytucji.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych przykładów. Jednocześnie zachęcamy do zadawania pytań ekspertom z zakresu nauk żywieniowych, dodatków do żywności, wód >> link.



SM1a

Produkty nazwane „sokiem” zgodnie z przepisami prawa żywnościowego nie mogą zawierać cukrów dodanych (jedyny wyjątek stanowi sok z owoców rokitnika). Soki zawierają jedynie cukry naturalnie obecne w owocach użytych do produkcji.


Zabronione jest także dodawanie do soków np. barwników, konserwantów czy stabilizatorów.


Do soku można natomiast dodać miazgę i komórki miąższu, które były uprzednio oddzielone. Można je także wzbogacać w witaminy i składniki mineralne, co ma na celu podniesienie ich wartości odżywczej.



SM2a


Woda niegazowana jest z pewnością najbardziej uniwersalnym płynem, odpowiednim dla każdego niezależnie od wieku i obciążeń zdrowotnych, ale też nie ma podstaw naukowych by twierdzić, że brak dodatku dwutlenku węgla („brak bąbelków”:) sprawiał, że dany napój czy woda są zdrowsze niż w przypadku obecności CO2. Zarówno woda i napoje gazowane jak i niegazowane mogą być składnikiem zrównoważonej diety.

 

Faktem jest natomiast, że spożywanie płynów gazowanych powinny ograniczyć osoby z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego (wzdęcia, zespół jelita drażliwego) czy osoby po operacjach przewodu pokarmowego. Spożycia produktów gazowanych nie zaleca się także małym dzieciom oraz kobietom w ciąży, mającym skłonność do zapaleń krtani i chorującym na POCHP. Osoby zdrowe nie muszą się stosować do takiego ograniczenia.

 

Warto wiedzieć, że dwutlenek węgla ze względu na kwaśny odczyn sprawia, że nasycony nim napój dłużej utrzymuje świeżość i walory mikrobiologiczne, bez konieczności stosowania substancji konserwujących lub przy obniżonej ich zawartości.

 


SM3a

Zarówno wody źródlane jak i mineralne różnią się od wody „kranowej” zarówno pochodzeniem, przeznaczeniem, sposobem traktowania przed udostępnieniem, jak i wymaganiami mikrobiologicznymi oraz fizykochemicznymi i chemicznymi.

 

Z tego względu Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny w swoim stanowisku w sprawie jakości wody wskazał, że każda „woda butelkowana (…) jest jakości nie tylko bezpiecznej, ale też bardziej korzystnej dla zdrowia” niż woda kranowa. Woda butelkowana (mineralna, źródlana i stołowa) w odróżnieniu od kranowej  zawsze – pochodzi z zasobów podziemnych i  jest pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, a więc nie zawiera zanieczyszczeń, które są skutkiem działań człowieka. Dzięki temu nie wymaga i wręcz nie może być poddana uzdatnianiu czy dezynfekcji (chlorowanie, ozonowanie itp.). Nie zawiera zatem substancji pozostałych po tych procesach, np. wolnego chloru i jego pochodnych. Nawet jeśli woda kranowa jest czerpana z ujęć podziemnych, to ze względu na konieczność jej zabezpieczenia przed wtórnym skażeniem w sieci wodociągowej, musi być poddana procesom uzdatniania. Jest to bardzo istotna, choć niejedyna różnica pomiędzy każdą wodą w butelce a wodą kranową.


Ponadto, wymogi stawiane wodzie butelkowanej są bardziej restrykcyjne niż dla wody kranowej. Dla wody kranowej dopuszczalne limity na obecność substancji potencjalnie niekorzystnych takich jak miedź, kadm, bar czy azotyny są wyższe niż dla wody butelkowanej. Obecność niektórych substancji w wodzie butelkowanej jest niedopuszczalna i dyskwalifikuje wodę do butelkowania (dotyczy to pestycydów, detergentów, chlorku winylu, akryloamidu, trichlorometanów, bromianów czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych), natomiast mogą znajdować się one w ramach limitów w wodzie wodociągowej.


www.wodainapoje.pl

Depositphotos_31510829_l-2015 male

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij