PFPŻ ZP została partnerem strategicznym konferencji naukowej „Polski sektor rolno-żywnościowy i obszary wiejskie wobec wyzwań XXI wieku. 75 lat IE"Konferencja naukowa organizowana przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB pt. „Polski sektor rolno-żywnościowy i obszary wiejskie wobec wyzwań XXI wieku. 75 lat IERiGŻ-PIB” odbędzie się 22 maja br. w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.W ramach konferencji odbędzie się debata pt. „Mechanizmy i procesy rynkowe. Doświadczenia i wyzwania”, w której udział weźmie m.in. Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny PFPŻ ZP.
Uczestnicy debaty zmierzą się z pytaniami kluczowymi dla przyszłości polskiego rolnictwa i sektora żywnościowego, m.in.: - Czy dotychczasowy model rozwoju rynków rolnych – oparty na mechanizmach rynkowych z elementami interwencji – pozostanie aktualny w kontekście rosnących wyzwań: bezpieczeństwa żywnościowego, wymogów środowiskowych i transformacji technologicznej?
- Jakie relacje powinny kształtować się między rynkiem a interwencją w świetle globalnych napięć: integracji rolnictwa Ukrainy, umowy Mercosur, narastającego protekcjonizmu?
- Czy konieczne jest wzmocnienie instytucjonalne rynków rolnych i nowy typ interwencji zapewniających odporność i stabilność?
- Gdzie dziś leży granica między nieskutecznością rynku a zawodnością interwencji – i jak budować elastyczne mechanizmy reagowania na kryzysy?
Termin: 22 maja 2025 r. Miejsce: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Warszawa
W debacie udział wezmą również: - prof. Krzysztof Firlej (Krakow University of Economics)
- prof. Aleksander Grzelak (Poznan University of Economics And Business)
- prof. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska (SGH Warsaw School of Economics)
- prof. Iwona Szczepaniak (Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB)
Debatę moderować będzie: prof. Włodzimierz Rembisz.
Konferencja będzie okazją do refleksji nad przemianami sektora rolno-żywnościowego i obszarów wiejskich po 20 latach członkostwa Polski w UE oraz do dyskusji o wyzwaniach przyszłości, takich jak zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo energetyczne i transformacja środowiskowa.
Wydarzenie stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy nauką, administracją publiczną i praktyką gospodarczą.
Udział w konferencji jest bezpłatny!
Więcej informacji i program wydarzenia: https://ierigz75lat.pl/
pełna lista aktualności
|