logo parp
logo system rad ds. kompetencji
logo sektorowa rada ds kompetencji

Aktualności

Zakończył się cykl webinarów PARP „Branżowe czwartki”, przedstawiający potrzeby kompetencyjne i wyzwania rynku pracy

Dobiegł końca cykl szesnastu webinarów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), w których zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w ramach Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego. Podczas każdego spotkania zaproszeni do dyskusji eksperci rozmawiali na temat trendów i wyzwań dla pracodawców i sektora edukacji. Kompendium wiedzy – w postaci raportów, jak i nagrań ze spotkań – jest dostępne na platformie PARP.

Bilans Kapitału Ludzkiego to unikatowy w skali europejskiej monitoring zapotrzebowania na kompetencje na rynku pracy, realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Jagielloński od 2009 r. W oparciu o te doświadczenia przeprowadzono badania w 17 branżach, w czasie których określono obecne i przyszłe potrzeby kompetencyjne, a także zidentyfikowano wyzwania stojące przed każdą z branż w wymiarze kompetencyjnym. 

Webinary organizowane w ramach „Branżowych czwartków” były okazją do zapoznania się z najnowszymi wynikami badań i wsłuchania się w głosy ekspertów z następujących branż:

  • budownictwo,
  • chemia,
  • finanse,
  • gospodarka wodno-ściekowa i rekultywacja,
  • handel,
  • IT,
  • komunikacja marketingowa,
  • moda i innowacyjne tekstylia,
  • motoryzacja i elektromobilność,
  • nowoczesne usługi biznesowe,
  • ochrona zdrowia i pomoc społeczna,
  • odzysk materiałowy surowców,
  • przemysł lotniczo-kosmiczny,
  • telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo,
  • żywność wysokiej jakości.

Spotkania w ramach „Branżowych czwartków” kierowane były przede wszystkim do: przedsiębiorców, przedstawicieli działów HR oraz działów szkoleń i rozwoju, organizacji przedsiębiorców, ekspertów, analityków branżowych, przedstawicieli administracji publicznej i instytucji rynku pracy oraz przedstawicieli instytucji edukacyjnych.

„W trakcie cyklu webinariów zaprezentowaliśmy szczegółowo wyniki badań, które –  w postaci raportów i nagrań zarejestrowanych spotkań – są dostępne dla wszystkich na stronie PARP. Eksperci z poszczególnych dziedzin rozmawiali o potrzebach kompetencyjnych pracodawców, niedopasowaniu kompetencyjnym, o przyszłości branż, kształtowanej przez trendy i uwarunkowania bieżące, jak choćby sytuacja na Ukrainie. Wiedza ta z pewnością posłuży Sektorowym Radom ds. Kompetencji, przedsiębiorcom oraz środowisku edukacji" – powiedział Mikołaj Różycki, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W spotkaniach wzięło udział ponad 1500 słuchaczy, 150 ekspertów, zarówno przedsiębiorców i praktyków z rynku pracy, jak i przedstawicieli środowiska edukacji, w tym 25 uczelni i wiele szkół branżowych. Ważnym i cennym głosem w dyskusji był ten od przedstawicieli poszczególnych Sektorowych Rad ds. Kompetencji.

„Badania BBKL będą prowadzone do końca 2023 roku. Cykl >>Branżowych czwartków<< właściwie się nie kończy. Już jesienią będziemy chcieli zaprosić Państwa na webinary, na których podzielimy się wynikami ogólnopolskich badań Bilansu Kapitału Ludzkiego. Porozmawiamy o sytuacji na rynku pracy, aktywności przedsiębiorstw i kondycji sektora szkoleniowo-rozwojowego. A w przyszłym roku powrócimy do spotkań branżowych, na których będziemy się dzielić wynikami II edycji badań, które już rozpoczęliśmy” – podsumowuje Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w PARP.

Projekty BKL, BBKL i BBKL II współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020.

Wszystkie raporty i nagrania ze spotkań „Branżowe czwartki” są dostępne na stronie PARP.

Źródło: PARP

PARP

Projekt

Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Sektor żywności wysokiej jakości stanowi forum wymiany informacji o potrzebach i wymaganiach dotyczących zarówno kwalifikacji, jak i kompetencji pracowników wszystkich szczebli produkcji w Sektorze, z uwzględnieniem pracodawców, przedstawicieli edukacji formalnej i nieformalnej oraz rynku pracy. 

Celem działania Rady jest zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych w Sektorze. 
Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR02/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020