Aktualności
Raport „Rozwój przedsiębiorczości społecznej w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej”
W raporcie przygotowanym (na zlecenie PARP) przez Radę Programową ds. Kompetencji przedstawiono rozwój przedsiębiorczości społecznej w Polsce.
Autorzy na przykładzie państw o długiej tradycji i stosunkowo dużej liczbie przedsiębiorstw społecznych – Czechy, Litwa, Niederlandy, Niemcy – zaprezentowali różne aspekty zjawiska społecznej przedsiębiorczości. Jej korzyści, bariery oraz przyjęte rozwiązania.
Przedsiębiorczość społeczna (nazywana również ekonomią społeczną) to sfera aktywności obywatelskiej, która łączy działalność ekonomiczną z działalnością pożytku publicznego, przyczyniając się m.in. do integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, do tworzenia miejsc pracy oraz rozwoju lokalnego.
Komisja Europejska w 2011 r. rozpoczęła dyskusję na temat przedsiębiorstw społecznych poprzez wprowadzenie Inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości społecznej (The Social Business Initiative). Tym komunikatem umieściła gospodarkę społeczną i innowacje społeczne w samym centrum swoich zainteresowań.
Charakterystyka przedsiębiorstw społecznych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce – wnioski z raportu:
- Stopniowo wzrasta ich liczba, a tym samym liczba osób w nich zatrudnionych.
- Rośnie popyt na usługi świadczone przez te przedsiębiorstwa, ponieważ Europejczycy są coraz bardziej świadomi społecznie.
- Społeczeństwo wykazuje większe zainteresowanie odpowiedzialną konsumpcją, w tym lokalnymi, ekologicznymi i etycznie wyprodukowanymi.
- Przedsiębiorstwa są bardziej zaangażowane w prowadzenie społecznie odpowiedzialnego biznesu.
W 2019 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2023 roku. Ekonomia Solidarności Społecznej”, który stanowi aktualizację wcześniej obowiązującego programu. Jest to kluczowy dokument operacyjno-wdrożeniowy w zakresie promowania włączenia społecznego, walki z ubóstwem i wszelką dyskryminacją. Zawiera treści określające Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Zobacz pełny raport: link.
Rada Programowa ds. Kompetencji (koordynowana i finansowana przez PARP) to główna część systemu budowania współpracy środowiska edukacji i przedsiębiorców. Głównym zadaniem rady jest zachęcanie organizacji do zrzeszania się w radach sektorowych oraz wdrażanie zaleceń w obszarze nauki i edukacji.
Rada Programowa ds. Kompetencji jest elementem Systemu Rad ds. Kompetencji, który jest finansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Źródło: PARP.