logo parp
logo system rad ds. kompetencji
logo sektorowa rada ds kompetencji

Aktualności

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (lipiec 2023)

Zapraszamy do lektury lipcowego numeru miesięcznika „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, w którym znajdą Państwo najważniejsze informacje z krajowego, europejskiego i globalnego rynku pracy oraz podsumowania najciekawszych artykułów i raportów opublikowanych w ostatnich tygodniach. W tym wydaniu szczególnie polecamy Państwu trzy opracowania.

  1. Jednym z nich jest „Analiza obszaru IT w polskim sektorze kosmicznym” – pierwszy w kraju raport dotyczący IT w polskim sektorze kosmicznym – przedstawiająca wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów Planet Partners i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK), na zlecenie Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
  2. Drugie opracowanie prezentuje zestawienie profesji, na które zdaniem ekspertów Personnel Service będzie zapotrzebowanie za 5, 10 oraz 15 lat (artykuł „Oto zawody przyszłości. Na kogo będzie zapotrzebowanie za 5, 10 i 15 lat?”).
  3. Trzecie pozycja to raport „OECD Employment Outlook 2023. Artificial Intelligence and the Labour Market” przedstawiający zmiany, jakie zaszły na rynku pracy w krajach OECD od poprzedniej edycji badania w 2022. Edycja z 2023 r. koncentruje się na wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy i pracowników.

Szczególnie rodziców zainteresuje z pewnością również publikacja „Plany zawodowe rodziców wobec dzieci” prezentująca wyniki analizy odpowiedzi rodziców na pytania dotyczące wizji pracy, którą miałoby wykonywać w przyszłości ich dziecko. Badanie zrealizował ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią raportu. Linki do materiałów źródłowych pozwolą zapoznać się z pełną treścią interesujących Państwa materiałów.

Źródło: PARP

Projekt

Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Sektor żywności wysokiej jakości stanowi forum wymiany informacji o potrzebach i wymaganiach dotyczących zarówno kwalifikacji, jak i kompetencji pracowników wszystkich szczebli produkcji w Sektorze, z uwzględnieniem pracodawców, przedstawicieli edukacji formalnej i nieformalnej oraz rynku pracy. 

Celem działania Rady jest zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych w Sektorze. 
Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR02/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020